info@textil-jimi.cz 383 800 008 (Po–Pá 8.00–16.00)
Proměňuje se vaše domácnost každý rok v saunu a vy už nevíte, jak ji zchladit? Dali jsme dohromady několik praktických tipů, které zmírní přehřívání interiéru a pomohou vám přežít i v těch nejparnějších dnech. A to i bez klimatizace.
Nejvíce tepla se do domácnosti dostane skrz okna. Větrejte proto jen ráno a večer, kdy teploty nejsou ještě tak vysoké a vzduch venku je chladnější. Přes den, kdy se na stromech nehne ani lísteček a teploty rostou neustále nahoru, nechte okna raději zavřená.
Po vyvětrání okna pečlivě zavřete a zatáhněte stínicí techniku (markýzy, žaluzie a rolety). Nejúčinnější je v tomto směru technika exteriérová, která se instaluje vnější části samotného okna. Brání přehřívání skla a rámu a propustí minimum slunečních paprsků. Ostatně i na letní dovolené u moře jste si jistě všimli, že všechny starší domy v teplých oblastech, které byly postavené v době, kdy klimatizace ještě neexistovala, mají instalovány vnější rolety, markýzy, či okenice. Jejich účinnost je zkrátka vyšší, ale instalace je zase mnohem nákladnější.
Interiérové žaluzie a rolety se naopak montují z vnitřní části. V porovnání s exteriérovou technikou proto neposkytují takový komfort. Sice zastíní, ale sklo i rám okna jsou i tak vystaveny teplu, které tak proniká částečně i do domácnosti. Jejich výhodou je ale atraktivní vzhled, snadnější instalace, a hlavně cenová dostupnost.
Podívejte se níže v článku na naši nabídku závěsů Black Out, které byly speciálně navrženy právě pro dokonalé stínění v horkých letních dnech a patří tak k nejefektivnějším interiérovým řešením problému.
Stolní a samostatně stojící větráky jsou skvělí pomocníci, v porovnání s klimatizací mají zanedbatelnou spotřebu elektriky, ale dokážou rozhýbat v místnosti vzduch.
V těch největších teplotách se ale může zdát, že vůbec nepomáhají teplotně. Spíš jen víří teplý vzduch po místnosti a osvěžení přichází teprve ve chvíli, kdy si je namíříte přímo na sebe.
Jak si vyrobit domácí levnou obdobu klimatizace? Před puštěný ventilátor položte nádobu s ledem nebo pověste vychlazenou tenkou látku (třeba utěrku). Aby byla látka opravdu ledová, nechte ji na pár minut v mrazáku. Díky tomuto zlepšováku vám bude ventilátor po místnosti rozfoukávat chladnější vzduch. Nezapomeňte led či utěrku pravidelně měnit, ať je chladivý účinek co nejdelší.
Ventilátory nechte puštěné i přes noc z otevřených oken směrem ven. Díky tomu rozproudíte vzduch v místnosti a chladný noční vzduch, který místo vyháněného teplého začne proudit dovnitř, vyhladí místnost na další den.
Závěsy jsou skvělým doplňkem i alternativou interiérové rolety či žaluzie. Dají se připevnit na okno za pár minut, pořizovací cena je velmi příjemná, a jakmile se okoukají, snadno je vyměníte za nové. Interiér navíc vkusně zútulní a navodí příjemnou uvolněnou atmosféru.
Foto: Závěsoviny s oboustranným žakarovým vzorem z naší nabídky (odkaz na produkt)
V nabídce máme na výběr mnoho druhů materiálů, barev i vzorů. Nejefektivnější jsou zatemňovací látky zvané Black Out. Jsou oboustranné a sestavené
ze tří vrstev látky, které nepropustí téměř žádné světlo. Zároveň tlumí hluk a mají tepelně izolační vlastnosti. Naše látky se navíc pyšní vysokou gramáží, minimální mačkavostí a oboustranným melírovým efektem, který dodává závěsům špetku elegance.
Foto: Naše závěsy Black Out podrobnosti na tomto odkazu
Nespoléhejte jen na stínicí techniku a závěsy zatahujte už zrána, hned jak zavřete okno po větrání. Uvnitř místnosti možná bude mírné šero, zato ale včasně zabráníte oteplování místnosti. Black Out závěsy díky svým izolačním vlastnostem udrží teplo u okna a nepustí jej dovnitř.
Chcete-li, aby závěs propustil co nejméně slunečních paprsků a zároveň bránil oteplování místnosti, musíte sáhnout po té správné látce. Látky na závěsy můžeme obecně rozdělit do dvou kategorií:
Látky s mírným zastíněním - Bývají lehčí, tenčí a oplývají mnoha vzory a barvami, od světlounkých pastelových odstínů až po přirozené zemité barvy. Poskytují decentní zastínění a hodí se proto do místností, kde nesvítí přes den příliš slunce. V naší nabídce najdete hned několik lehčích závěsovin,
které budou vkusnou dekorací a zpestřením interiéru.
Látky s vyšší mírou zastínění - Bývají vícevrstvé a opatřené speciální úpravou, která nepropouští světlo. Označují se jako zatemňující látky (Black Out) a obvykle mívají neutrální barvu, díky které zapadnou do většiny interiérů. Naše látky navíc oplývají vysokou gramáží a tepelně izolační úpravou, která brání ohřívání místnosti. Nemusíte se ale bát, látky jsou i tak lehké a nemačkavé.
Foto: Naše závěsy Black Out více na tomto odkazu
Jakmile už máte vybranou látku, můžete se pustit do měření výšky a šířky. Látky z naší nabídky se prodávají na metráž a mívají pevnou šířku (standardně 150 cm, raději se ale ujistěte v popisku konkrétního produktu).
Doporučujeme Vám objednat si 2 ks – na každou stranu okna 1 ks o šířce 150 cm. Máte-li však atypické široké okno, doporučujeme zakoupit více kusů. Látky můžete i přišít k sobě.
Výšku vám upravíme na míru. U měření výšky nezapomeňte, že látka musí být delší než okno, aby zachytila většinu slunečních paprsků. Myslete také na zarovnání a začištění okrajů a raději proto k požadované výšce připočtěte ještě pár centimetrů.
Více o měření okna a látky na závěsy se dočtete v našem separátním článku: Jak správně změřit záclony a závěsy Celou naši nabídku závěsových látek si můžete prohlédnout na stránce Závěsoviny.
Náš tip č.4 na závěr: Objednávky sice odesíláme hned druhý den po Vašem objednání, ale pokud potřebujete rychlé řešení a žádný závěs Black Out po ruce ještě nemáte, využijte jako provizorní řešení i ostatní textilie – deky, prostěradla, velké osušky či povlečení (odkazy vedou na naši nabídku tohoto textilu). Textilii bezpečně připevněte/přehoďte přes záclonovou tyč nebo garnýž tak, aby co nejvíce pokryla okno. Pokud máte ve starší stavbě stará dvojitá okna, natáhněte látku mezi ně. Teplota v místnosti půjde okamžitě dolů.