JIMI Textil radí - Jak vybrat kvalitní prostěradlo?

Spánkem strávíme v průměru třetinu života, měli bychom mu proto věnovat patřičnou pozornost. Ta by měla být věnována i volbě vhodného prostěradla, které je pro kvalitu spánku velmi důležité.

Není prostěradlo jako prostěradlo – vybíráme dle mnoha kritérií – nejen podle barvy a rozměru, ale i podle druhu a kvality materiálu a celkového zpracování. Sepsali jsme proto kompletního průvodce, který vám s výběrem kvalitního prostěradla pomůže.

Jak vybrat prostěradlo

U zákazníků dnes vedou napínací prostěradla

Prvním kritériem, podle kterého můžeme prostěradla rozdělit na dvě skupiny, je jeho upevnění na matraci. Rozlišujeme dva typy prostěradel:

  • Bavlněná plachta (plátno) bez gumy
  • Napínací prostěradlo s gumou

Zatímco dříve díky své jednoduchosti převládaly klasické plachty, tedy jednoduché bavlněné plátno, které se „přehnulo“ pod okraji matrace, dnes mezi zákazníky jednoznačně vítězí prostěradla napínací. Je tomu tak z mnoha důvodů.

Napínací prostěradlo díky svým elastickým vlastnostem a našité gumě mnohem lépe obepne matraci. Díky tomu prostěradlo lépe drží na svém místě a nekrabatí se během spánku uprostřed matrace, zvyšuje se tak komfort při spánku a odpadá každodenní povinnost vracet prostěradlo při ranním stlaní postele na své místo. Současně napínací prostěradlo na matraci díky perfektnímu obepnutí lépe vypadá.

Pozornost věnujte gumě na prostěradle. Pokud je příliš tenká, je lepší, pokud není v prostěradle našitá. Síla obepnutí matrace nebude dostatečná a časem se vlastnosti gumy pravděpodobně budou zhoršovat, po nějaké době tedy pravděpodobně budete potřebovat gumu vyměnit.

Prostěradla JIMI Textil obsahují zesílenou gumu, která zajistí dokonalé obepnutí matrace. Vlastnosti gumy jsou navíc dlouhodobě stálé a guma v neměnné kondici vydrží dlouhé roky. Díky tomu může být v prostěradle našitá.

Prostěradlo s gumou

Jak je to s materiály prostěradel?

U prostěradel jednoznačně převládá obliba bavlny. Je tomu tak kvůli jejím vlastnostem, bavlna jako přírodní materiál, zajišťuje při spánku nejvyšší komfort. Bavlna pomáhá udržet v posteli ideální teplo – v zimě zahřeje, v horkých letních měsících dobře odvádí vlhkost.

Prostěradla z materiálu jersey

Jelikož čistě bavlněné plátno nemá zákazníky vyhledávané elastické vlastnosti, stal se velmi populárním materiálem pro výrobu prostěradel jersey (resp. žerzej). Konkrétní složení se může mírně lišit, v případě prostěradel JIMI Textil mají jerseyová prostěradla složení 95 % bavlna a 5 % lycra (elastan). Bavlněné prostěradlo tak získá potřebnou elasticitu a díky doplnění o kvalitní gumu dokonale drží na každé matraci. Prostěradla z materiálu jersey jsou méně hřejivá a jsou tak velmi vhodná do letních měsíců.

Froté prostěradla

Také froté prostěradla jsou z dominantní části vyrobena z bavlny a jejich složení se u různých výrobců může lišit. Froté prostěradla JIMI Textil mají složení 75 % bavlna, 20 % polyester a 5 % lycra (elastan). I naše froté prostěradla tedy mají skvělé elastické vlastnosti a dokonale obepnou každou matraci.

Froté prostěradlo JIMI Textil

Zároveň mají froté prostěradla několik dalších výhod. Jde o hebký materiál velmi příjemný na dotyk. Díky svým vlastnostem dobře odvádí vlhkost a je velmi hřejivý. Froté prostěradla se tak skvěle hodí do chladných měsíců. Spousta zákazníků je má v oblibě i díky tomu, že froté prostěradla není nutné žehlit.

Jak vybrat správný rozměr prostěradla?

Rozměr prostěradla vždy vybíráme dle typu matrace. A to dle všech tří rozměrů – tedy délky, šířky i výšky matrace. Prostěradlo by totiž mělo matraci vždy dokonale obepnout. Neměli bychom vidět nevzhledně odhalené boky matrací, současně by nemělo docházet ke krabacení prostěradla uprostřed lůžka.

Prostěradlo do dětské postýlky

Na našem e-shopu naleznete celkem pět rozměrů prostěradel:

  • Prostěradlo do dětské postýlky (matrace o šířce 60–70 cm, délce 120–140 cm a výšce do 15 cm)
  • klasické lůžko pro matrace o šířce 80–100, délce 200 cm a výšce až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)
  • jedno a půl lůžko pro matrace o šířce 120–140, délce 200 cm a výšce až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)
  • klasické dvojlůžko pro matrace o šířce 160–180, délce 200 cm a výšce až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)
  • nadměrné dvojlůžko pro matrace o šířce 190–200, délce 200 cm a výšce až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)

Díky elastickým vlastnostem se naše prostěradla rozměrově hodí pro drtivou většinu matrací na trhu.

Jakou roli hraje gramáž prostěradla?

Gramáž materiálu hraje u prostěradla vždy podstatnou roli. Kvalitní látka o vysoké gramáži garantuje dlouhodobou životnost prostěradla a stálost jeho vlastností (ať už jde o vlastnosti regulace teploty a odvádění vlhkosti, či vlastnosti elasticity).

Prostěradla značky JIMI Textil se vyznačují vysokou gramáží (až 260 g/m2 v případě froté prostěradel) a tím i velmi dlouhou životností. Prostěradlo má tedy i při častém používání a praní stejné vlastnosti.

Barva prostěradla by měla být stálá

Barvy prostěradel mají účel zejména estetický. Přesto i z hlediska kvality hraje svou roli použitý technologický postup a kvalita materiálů použitých pro barvení prostěradel.

Prostěradlo by mělo být barevně stálé i po mnoha vypráních. Barva by neměla blednout ani tmavnout, současně by měla být jednolitá a neměla by měnit odstín v namáhaných částech (švy, rohy, plocha namáhaná při spánku). Svou roli ve stálosti barev ale hraje kromě kvality příze a barev i správná údržba.

V případě prostěradel JIMI Textil se můžete spolehnout na moderní technologie barvení a vysokou kvalitu použitých barev. Prostěradla jsou tak v případě dodržení doporučených postupů údržby barevně stálá i při častém používání a praní.

Můžete se tak soustředit na otázku estetiky a vybírat u nás prostěradlo především podle toho, aby skvěle ladilo ke zbytku místnosti a k vašemu oblíbenému povlečení.

Prozkoumejte nabídku prostěradel JIMI Textil

Pokud chcete mít jistotu, že prostěradlo, které si koupíte, bude splňovat vysoké standardy kvality a současně půjde o prostěradlo za rozumnou cenu, prozkoumejte naši nabídku:

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení